Australia
United Kingdom
Ireland
Sweden
United States

24/08/2006
GUL RS200 National Championship Exe SC

  • Crewsaver EOS Champs
  • 2012 RS EOS Champs
  • Llandegfedd Open 2013
  • RS 10th Anniversary Ball
  • RS200 Eurocup, YC Carnac, May 2018
  • RS200 Eurocup, YC Carnac, May 2018
After a murky start to the final day of the GUL RS200 National Championship, Exmouth decided to show itself at its best, by greeting the 129 boat fleet with brilliant sunshine and a shifty 17 knots. At the end of Day 4 there were 2 points in it between Roger Gilbert/Katrina Gilbert and Geoff Carveth and Fiona Clark . So the fight was on! Roger and Katrina went out and decided to try and demolish the whole fleet. In race one Lee Sydenham and Jane Willan gave them a run for their money and took first with Roger and Katrina in second. Geoff Carveth and Fiona Clark, attempted to gain the upper hand with pre-start manoeuvres, but had to settle for third, still leaving them with a fighting chance in the final race. Race 10, with the pressure still on Roger Gilbert and Katrina Gilbert showed their ability to stay calm under pressure and finished off their impressive performance by leading the final race from start to finish, giving Geoff Carveth no opportunity, therefore securing the title of GUL RS200 National Champion. With Geoff Carveth and Fiona Clark in second, a battle ensued for third and fourth with Tom and J Hewitson and gaining the upper hand over Nick Charles and Juliet Kingsnorth to get fourth. . It was now time for the partying to begin. With many Thanks to our sponsors GUL for their continued support and Exe Sailing Club for a superbly managed event, where nothing was any trouble and help was always at hand with a smile. We hope to be back soon!
Sailwave results for RS 200 National Championships Exe Sailing Club

Exe Sailing Club
RS 200 National Championships

Final results 200 06

Sailed:10, Discards:2, To count:8, Ratings:None, Entries:130, Scoring system:RS200


Rank SailNo Helm Crew Fleet Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Points
1st 1163 Roger Gilbert Katrina Gilbert Gold Frensham Pond SC 1.0 1.0 1.0 2.0 (7.0) 2.0 4.0 (47.0) 2.0 1.0 14.0
2nd 751 Geoff Carveth Fiona Clarke Gold Littleton SC 2.0 2.0 3.0 3.0 3.0 (5.0) 1.0 2.0 3.0 (7.0) 19.0
3rd 772 Tom Hewitson Jo Hewitson Gold Richmansworth SC (35.0) 3.0 (19.0) 1.0 13.0 3.0 2.0 9.0 4.0 2.0 37.0
4th 953 Nicholas Charles Juliet Kingsnorth Gold Bristol Corinthian Y C 4.0 (8.0) (18.0) 8.0 8.0 1.0 3.0 6.0 6.0 3.0 39.0
5th 491 John Greenland Pippa Williams Gold Hayling Island SC 7.0 (18.0) 4.0 7.0 5.0 8.0 11.0 1.0 9.0 (22.0) 52.0
6th 854 Lee Sydenham Jane Willan Gold Exe SC 11.0 (12.0) 8.0 4.0 (19.0) 4.0 5.0 11.0 1.0 12.0 56.0
7th 858 Mark Littlejohn Emma Clarke Gold Lancing SC 6.0 (13.0) 2.0 5.0 12.0 7.0 9.0 (131.0 DNF) 12.0 8.0 61.0
8th 753 David Giles Kita Carpenter Gold Weir Wood SC 5.0 (50.0) 26.0 12.0 (33.0) 6.0 7.0 4.0 8.0 6.0 74.0
9th 999 Dave Derby Emma Derby Gold Bough Beech SC 3.0 (46.0) 16.0 10.0 2.0 13.0 16.0 3.0 (34.0) 28.0 91.0
10th 880 Sarah Allan Peter Rowley Gold Littleton SC 10.0 4.0 21.0 (46.0) 1.0 26.0 (32.0) 7.0 14.0 9.0 92.0
11th 1133 Colin Smith Aaron Smith Gold Papercourt SC 9.0 7.0 (39.0) 6.0 9.0 15.0 6.0 (28.0) 17.0 24.0 93.0
12th 1054 Jonathan Lewis Katy Nichol Gold Burghfield SC (50.0) 11.0 (23.0) 11.0 22.0 11.0 19.0 15.0 7.0 5.0 101.0
13th 1165 Ian Pickard Loopie Lucy Matthews Gold Bristol Corinthian Y C 14.0 (35.0) 11.0 17.0 4.0 (28.0) 13.0 25.0 11.0 10.0 105.0
14th 1033 Richard Edwards Paru Edwards Gold Parkstone YC 15.0 9.0 17.0 (54.0) 10.0 16.0 (43.0) 20.0 26.0 13.0 126.0
15th 789 Steve Dunn Noelle Vidal Gold Milton Keynes (42.0) 20.0 (46.0) 33.0 6.0 9.0 20.0 8.0 31.0 4.0 131.0
16th 1077 Pete Vincent Tessa Nicholls Gold Bristol Corinthian Y C 21.0 15.0 6.0 13.0 (36.0) 17.0 22.0 (48.0) 5.0 36.0 135.0
17th 1185 David Hivey Jane Hivey Silver Budworth SC 40.0 16.0 22.0 14.0 16.0 10.0 8.0 (63.0) 25.0 (131.0 RTD) 151.0
18th 202 Robbie Burns Vicki Simpson Silver Largs CS 22.0 24.0 24.0 15.0 27.0 19.0 10.0 12.0 (32.0) (131.0 RTD) 153.0
20th 725 Matt Jenkins Emma Jenkins Gold Sheffield Viking SC 12.0 23.0 20.0 (45.0) 18.0 23.0 23.0 24.0 18.0 (27.0) 161.0
19th 962 Andrew Peters Jeraldine Peters Gold Kings & Queens YC 17.0 25.0 (52.0) 16.0 26.0 (32.0) 17.0 10.0 21.0 29.0 161.0
21st 1201 Mike Saul Sophie Hartley Gold Yorkshire Dales SC (54.0) (131.0 DSQ) 7.0 9.0 21.0 20.0 21.0 38.0 29.0 19.0 164.0
22nd 1083 Will Storey Kate Havill Silver Parkstone YC 39.0 17.0 34.0 18.0 (61.0) 14.0 28.0 (90.0) 10.0 16.0 176.0
23rd 988 Chris Martin Ian Martin Silver Burghfield SC 26.0 26.0 14.0 29.0 24.0 27.0 (35.0) 22.0 16.0 (30.0) 184.0
24th 876 Keith Escritt Anne Saul Gold Yorkshire Dales SC 36.0 5.0 5.0 19.0 29.0 (58.0) (65.0) 34.0 30.0 32.0 190.0
25th 359 Daniel Holman Helen Evans Gold CBYC 23.0 (67.0) 33.0 (112.0) 30.0 21.0 14.0 29.0 23.0 17.0 190.0
26th 815 Mick Wright Howie Enkel Gold Maylandsea Bay YC 8.0 52.0 10.0 (61.0) 14.0 12.0 24.0 49.0 (131.0 RTD) 31.0 200.0
27th 1190 Martin Penty Jeremy Collins Gold Beaver Sailing Club 18.0 6.0 41.0 41.0 (63.0) 34.0 30.0 (50.0) 22.0 11.0 203.0
28th 1031 Chris Catt Nikki Catt Gold Downs SC 20.0 22.0 (54.0) 20.0 25.0 42.0 (74.0) 19.0 33.0 38.0 219.0
29th 665 Sophie Weguelin Guy Fillmore Gold Royal Lymington YC (52.0) 38.0 32.0 37.0 11.0 35.0 12.0 33.0 24.0 (67.0) 222.0
30th 773 Phil Sowden Jim Sowden Gold Highcliffe SC 34.0 14.0 (45.0) 40.0 28.0 31.0 34.0 (66.0) 36.0 15.0 232.0
31st 1153 Martin English Elizabeth Teague Gold Restronguet SC (55.0) (97.0) 12.0 28.0 32.0 46.0 46.0 18.0 37.0 23.0 242.0
32nd 1088 James Boyce Will Rogers Bronze Plymouth University 59.0 32.0 (90.0) 26.0 42.0 25.0 37.0 (64.0) 13.0 14.0 248.0
33rd 1195 Nigel A Wetherell Jack Wetherell Gold Beaver Sailing Club (62.0) (59.0) 35.0 21.0 20.0 30.0 27.0 57.0 41.0 18.0 249.0
34th 1060 Nick Peters Kate Peters Gold Hayling Island SC 25.0 (57.0) 37.0 23.0 41.0 22.0 15.0 (131.0 DNS) 38.0 49.0 250.0
35th 1015 Wayne Fletcher Debra Fletcher Silver Scaling Dam SC 37.0 34.0 (93.0) 39.0 15.0 44.0 33.0 32.0 (55.0) 20.0 254.0
36th 371 Sarah Taylor Lucy Matthews Gold Locks SC 45.0 21.0 31.0 34.0 (53.0) (52.0) 38.0 45.0 27.0 26.0 267.0
37th 1103 Alex Taylor Sam Lones Gold Budworth SC 27.0 10.0 9.0 55.0 59.0 39.0 (131.0 DNF) (77.0) 28.0 42.0 269.0
38th 1094 Sam Littlejohn Alice Sepe Silver Lancing SC (58.0) 48.0 30.0 24.0 34.0 18.0 39.0 46.0 39.0 (61.0) 278.0
39th 797 Graham Williams Heather Williams Silver Royal Navy Falmouth (83.0) 63.0 49.0 22.0 (67.0) 62.0 25.0 21.0 19.0 21.0 282.0
40th 1147 Simon Gillow Emma Harniman Silver Wembley SC 53.0 36.0 13.0 36.0 37.0 38.0 40.0 (56.0) 46.0 (64.0) 299.0
41st 947 Gareth Robinson Willow Holland Silver Littleton SC 30.0 47.0 (131.0 DNF) 27.0 17.0 (87.0) 85.0 14.0 59.0 25.0 304.0
42nd 941 Mike Chapman Lynne Ratcliffe Gold Bough Beech SC (70.0) 19.0 28.0 43.0 31.0 45.0 51.0 53.0 (56.0) 43.0 313.0
43rd 1148 Rob Martin Jan Martin Silver Burghfield SC 33.0 (75.0) 38.0 31.0 40.0 51.0 45.0 (69.0) 60.0 41.0 339.0
44th 896 Sue Antonelli Jo LLoyd Gold Littleton SC 49.0 43.0 (131.0 DSQ) (131.0 DNF) 23.0 73.0 26.0 17.0 66.0 44.0 341.0
45th 1159 James Peters Oliver Spensley-Corfield Gold Hayling Island SC (66.0) (114.0) 44.0 48.0 46.0 24.0 31.0 54.0 47.0 51.0 345.0
46th 1066 Charlie Roome Lizzie Chellew Gold Draycote Water SC 24.0 71.0 47.0 32.0 (82.0) 57.0 52.0 16.0 61.0 (DNC) 360.0
47th 702 Matt Davies Jessie Gebhard Gold Weston SC 43.0 40.0 51.0 44.0 60.0 55.0 42.0 30.0 (62.0) (75.0) 365.0
48th 971 Frances Peters Alan Roberts Silver Hayling Island SC 19.0 66.0 (67.0) 57.0 49.0 48.0 50.0 42.0 (74.0) 37.0 368.0
49th 533 David Royse Nikki Russell Bronze OSR (90.0) 45.0 55.0 49.0 (84.0) 36.0 41.0 51.0 57.0 39.0 373.0
50th 1068 Russell Collister June Collister Silver Isle of Man Yacht Club 38.0 27.0 66.0 (78.0) (89.0) 67.0 29.0 61.0 20.0 70.0 378.0
51st 1022 Stephen Janering Matt Giles Silver Wembley SC 47.0 39.0 42.0 (70.0) 50.0 60.0 49.0 (131.0 DNF) 42.0 52.0 381.0
52nd 743 Andi Riley Julie Marsden Silver Stewardtby Water SC 41.0 42.0 63.0 52.0 55.0 (83.0) 62.0 36.0 (85.0) 33.0 384.0
53rd 1087 Jethro Gebhard Jaemi Gebhard Silver Derwent Res (79.0) 44.0 (78.0) 25.0 75.0 33.0 64.0 41.0 50.0 53.0 385.0
54th 920 Mark Harrison Sally/Tom Harrison Silver Gurnard SC 69.0 56.0 29.0 35.0 45.0 (82.0) 59.0 (92.0) 68.0 34.0 395.0
55th 469 Kazuyoshi Nakao Kaoru Arai Silver Hayama SC (84.0) (90.0) 80.0 47.0 39.0 37.0 18.0 62.0 44.0 82.0 409.0
56th 927 Simon Cox Karen Baker Gold Bristol Corinthian Y C 68.0 29.0 76.0 30.0 (81.0) (90.0) 55.0 72.0 45.0 35.0 410.0
58th 561 Thomas Winskill Ryan Spring Silver Royal Navy 57.0 60.0 (107.0) 59.0 38.0 54.0 (66.0) 52.0 53.0 47.0 420.0
57th 1074 Ben Dutton Emma Fell Silver Budworth SC (80.0) 31.0 65.0 (91.0) 58.0 72.0 61.0 23.0 51.0 59.0 420.0
59th 563 Henry Maxwell Dicken MacLean Bronze HISC (81.0) 37.0 25.0 (102.0) 43.0 71.0 77.0 58.0 49.0 62.0 422.0
60th 1130 Rob Janering Charlotte Cotter Silver Wembley SC 51.0 79.0 27.0 38.0 68.0 40.0 54.0 68.0 (DNC) (DNC) 425.0
61st 798 Will Twemlow Pete Perera Silver Notts County SC 61.0 (78.0) 57.0 56.0 (69.0) 69.0 56.0 13.0 52.0 66.0 430.0
62nd 813 Russell Page Vicky Page Bronze Budworth SC 32.0 64.0 (83.0) 68.0 77.0 (86.0) 63.0 26.0 48.0 65.0 443.0
63rd 980 David Gebhard Jackie Gebhard Silver Derwent Res 16.0 (83.0) (96.0) 80.0 66.0 70.0 44.0 59.0 63.0 54.0 452.0
64th 1036 Alan Tarrant Anna Row Bronze Highcliffe SC 71.0 41.0 (75.0) 71.0 (80.0) 43.0 60.0 67.0 65.0 40.0 458.0
65th 1020 Andrew Hartley Eve Hartley Silver Ripon SC 48.0 74.0 62.0 53.0 51.0 (97.0) 72.0 (96.0) 54.0 71.0 485.0
66th 898 Les Arscott Martin Lilley Silver Exe SC (87.0) 68.0 74.0 75.0 52.0 49.0 (101.0) 31.0 83.0 55.0 487.0
67th 714 Tom Olden Jon Price Bronze Gurnard SC 44.0 (85.0) 36.0 64.0 73.0 59.0 75.0 60.0 (81.0) 77.0 488.0
69th 899 David Chapman James French Bronze Gurnard SC 60.0 (88.0) (91.0) 81.0 76.0 50.0 67.0 37.0 71.0 48.0 490.0
68th 344 Liam Dempsey Nicole Chambers Bronze Wembley SC 88.0 77.0 72.0 74.0 56.0 29.0 36.0 (101.0) 58.0 (DNC) 490.0
70th 560 James Ellis Rob Partridge Silver Royal Plymouth SC (131.0 DNS) (131.0 DNS) 82.0 69.0 64.0 85.0 48.0 35.0 64.0 50.0 497.0
72nd 942 Richard Hanby Charlotte Collins Bronze Beaver Sailing Club 28.0 55.0 (89.0) 83.0 70.0 80.0 (87.0) 86.0 43.0 60.0 505.0
71st 594 George Kingsnorth Victoria Fairhurst Silver Burghfield SC 67.0 (91.0) 64.0 (131.0 DNF) 72.0 65.0 58.0 27.0 80.0 72.0 505.0
73rd 609 Rosie Sands Andy Williams Bronze Exe SC 63.0 84.0 73.0 (94.0) 74.0 66.0 68.0 44.0 35.0 (91.0) 507.0
74th 820 Josh Gebhard Tom Jeffries Silver Derwent Res 46.0 58.0 15.0 42.0 35.0 53.0 (131.0 DNS) (131.0 DNS) 131.0 DNS 131.0 DNS 511.0
75th 769 Emily Rowlandson Jessica Olden Bronze Gurnard SC 31.0 62.0 48.0 72.0 83.0 63.0 (98.0) 85.0 (100.0) 78.0 522.0
76th 617 Ellie Martin Ian Sharps Silver Burghfield SC 13.0 82.0 (131.0 RTD) 73.0 78.0 64.0 (131.0 RTD) 5.0 77.0 DNC 523.0
77th 996 Darryl Bentley Caroline Eyre Silver Graffam Water SC 64.0 (104.0) 81.0 66.0 54.0 47.0 47.0 (97.0) 78.0 89.0 526.0
78th 1009 Adam Page Ian Sedge Bronze Bewel Valley SC (106.0) 53.0 53.0 84.0 (101.0) 98.0 53.0 39.0 94.0 63.0 537.0
79th 1176 Georgie Hill Roger Tait Silver Scaling Dam SC 56.0 49.0 50.0 (131.0 DNF) 86.0 76.0 73.0 76.0 87.0 (DNC) 553.0
80th 779 James Downer Lucy Olden Bronze Gurnard SC 75.0 89.0 77.0 (95.0) 44.0 41.0 (90.0) 89.0 84.0 56.0 555.0
81st 593 Patch Fillery Sarah Steeds Silver Littleton SC 72.0 65.0 85.0 (96.0) 65.0 (88.0) 70.0 83.0 82.0 46.0 568.0
82nd 1141 George Savell Jack Foster Bronze Bough Beech SC 78.0 30.0 86.0 (101.0) 93.0 (104.0) 84.0 95.0 72.0 74.0 612.0
83rd 780 Paul Teague Pat Teague Bronze Bristol Corinthian Y C 73.0 96.0 (102.0) 77.0 90.0 (102.0) 78.0 40.0 76.0 84.0 614.0
85th 850 Andy Savell Harry Savell Bronze Bough Beech SC 95.0 61.0 (101.0) 67.0 96.0 91.0 76.0 84.0 (101.0) 45.0 615.0
84th 1029 Christian Humphreys Rebecca Smith Silver Bristol Corinthian Y C (131.0 DNF) 51.0 61.0 50.0 48.0 103.0 (131.0 DNS) 131.0 DNS 40.0 DNC 615.0
86th 1121 Simon Haighton Kate Haighton Silver Hykeham SC (113.0) 73.0 87.0 58.0 (97.0) 84.0 81.0 79.0 73.0 80.0 615.0
87th 588 Hannah Diamond Sam Maxfield Silver HISC 82.0 98.0 95.0 76.0 47.0 78.0 71.0 71.0 (131.0 RTD) (DNC) 618.0
88th 1152 Damon Roberts Flavia Roberts Bronze HISC 74.0 76.0 (97.0) 62.0 85.0 95.0 (DNC) 82.0 69.0 76.0 619.0
89th 5901 Daniel Perry Alan Perry Bronze Newcastle University SC 91.0 70.0 69.0 (103.0) 57.0 77.0 86.0 (131.0 DNF) 90.0 81.0 621.0
90th 1010 Katie Restall Judy Restall Silver Downs SC 94.0 33.0 94.0 98.0 (104.0) (122.0) 95.0 43.0 89.0 83.0 629.0
91st 965 James Morland Ella Mitchell Bronze Warsash SC 104.0 80.0 43.0 65.0 91.0 74.0 (131.0 DNF) (131.0 DNS) 98.0 79.0 634.0
92nd 744 Paul Lewis Felicity Pearson Silver Burghfield SC 100.0 92.0 58.0 63.0 99.0 61.0 91.0 70.0 (131.0 DNS) (131.0 DNS) 634.0
93rd 1146 Joanne Wotton Camilla Oakley Silver Wembley SC 98.0 72.0 (109.0) 86.0 88.0 100.0 57.0 73.0 67.0 (DNC) 641.0
94th 526 Elizabeth Jamie Liz Copland Bronze Dalgety Bay SC 65.0 (100.0) 60.0 90.0 (109.0) 94.0 82.0 65.0 92.0 97.0 645.0
95th 845 Karen Littlejohn John McGarth Bronze Lancing SC 112.0 (131.0 DNF) 92.0 79.0 (114.0) 68.0 69.0 103.0 75.0 58.0 656.0
96th 775 Richard Pilling Elizabeth Pilling Silver Sheffield Viking SC (131.0 DNS) (131.0 DNS) 105.0 51.0 108.0 96.0 103.0 55.0 79.0 68.0 665.0
97th 604 Neil Chadborn Lucy Hall Bronze Paignton SC 96.0 (102.0) 68.0 60.0 92.0 79.0 (100.0) 93.0 93.0 87.0 668.0
98th 984 Nigel Harniman Alex Porter Bronze Wembley SC 115.0 111.0 79.0 85.0 62.0 56.0 83.0 81.0 (131.0 DNS) (131.0 DNS) 672.0
99th 270 Stephen Hanby Matt Brown Bronze Beaver Sailing Club 86.0 28.0 103.0 97.0 (120.0) (108.0) 92.0 80.0 97.0 108.0 691.0
100th 974 Simon Howell Richard Murphy Bronze Wembley SC 77.0 69.0 (115.0) 87.0 79.0 (115.0) 102.0 91.0 95.0 96.0 696.0
101st 612 Philip Waind Sonya Gohil Bronze Wembley SC 102.0 (115.0) 88.0 88.0 100.0 89.0 88.0 74.0 70.0 (105.0) 699.0
102nd 419 James Bayliss Lucinda Hall-Jones Bronze Littleton SC 89.0 113.0 56.0 99.0 87.0 92.0 99.0 75.0 (131.0 DNS) (131.0 DNS) 710.0
103rd 1156 Rick Newcombe Alice Morgan Bronze Exe SC 76.0 99.0 (131.0 DNF) 107.0 95.0 93.0 80.0 (131.0 DNS) 91.0 69.0 710.0
104th 1040 Anthony Witham Mandie Neal Bronze Bexhill on Sea SC 103.0 (121.0) 84.0 93.0 98.0 (110.0) 89.0 87.0 96.0 95.0 745.0
105th 247 Guy Farrant Harry Goode Bronze Exe SC 105.0 81.0 (114.0) (106.0) 71.0 106.0 96.0 100.0 99.0 93.0 751.0
106th 1120 Jake Gebhard Andy Conn Bronze Derwent Res 111.0 54.0 70.0 89.0 102.0 105.0 94.0 (131.0 DNF) (131.0 DNS) 131.0 DNS 756.0
107th 690 Ian Savell Eleanor Savell Bronze Budworth SC 101.0 94.0 98.0 (131.0 DNF) 94.0 81.0 93.0 (106.0) 106.0 98.0 765.0
108th 310 Peter Craggs Phil Nelson Bronze York Railway Instute SC (120.0) 86.0 59.0 100.0 106.0 99.0 104.0 110.0 (113.0) 107.0 771.0
109th 654 Stephen Woodward Emma Yates Bronze Bristol Corinthian Y C (121.0) 95.0 113.0 (116.0) 103.0 101.0 111.0 105.0 103.0 57.0 788.0
110th 599 Rebecca Marriott Rob Marriott Silver WPNSA 93.0 106.0 71.0 (131.0 DNF) 107.0 107.0 (131.0 RTD) 131.0 DNS 105.0 86.0 806.0
111th 696 Peter Cayless Amey Webster Bronze Teirn Corinthian SC 107.0 110.0 99.0 82.0 (123.0) (111.0) 97.0 102.0 104.0 109.0 810.0
112th 007 Paul Goodwin Helen Williamson Bronze Draycote Water SC 92.0 107.0 116.0 (131.0 DNF) (131.0 DSQ) 75.0 131.0 RTD 131.0 DNS 86.0 88.0 826.0
113th 1055 Richard Morley Sue Morley Bronze Burghfield SC 85.0 101.0 111.0 (131.0 DNF) 112.0 113.0 (115.0) 114.0 109.0 85.0 830.0
114th 651 Douglas Maxwell Jackie Rhodes Bronze Wembley SC (118.0) 93.0 104.0 104.0 117.0 109.0 109.0 (131.0 RTD) 102.0 100.0 838.0
116th 803 Sam Atrill Lauren Mead Bronze Gurnard SC 109.0 108.0 108.0 92.0 (122.0) (DNC) 117.0 104.0 111.0 90.0 839.0
115th 587 Victoria Brooks Helen McHale Bronze Weston SC 99.0 116.0 121.0 (131.0 DNF) 115.0 114.0 108.0 78.0 88.0 (DNC) 839.0
117th 727 Peter Owens Alison Owens Bronze Exe SC (114.0) 103.0 100.0 105.0 110.0 112.0 107.0 (115.0) 108.0 94.0 839.0
118th 362 Kevin Druce Lydia Frew Bronze HLSTC (126.0) (124.0) 117.0 109.0 121.0 120.0 114.0 88.0 117.0 73.0 859.0
119th 935 Jane Sutor Katarina Matthews Lundin Bronze Bartley SC (124.0) (118.0) 106.0 111.0 111.0 118.0 105.0 111.0 107.0 110.0 879.0
121st 257 Sally Denchfield Nigel Denchfield Bronze Stewardtby Water SC 97.0 122.0 (124.0) 115.0 119.0 (124.0) 120.0 94.0 116.0 99.0 882.0
120th 903 Mike Fisher Sue Spring Bronze Exe SC 108.0 112.0 (131.0 DNF) 117.0 (118.0) 116.0 113.0 109.0 115.0 92.0 882.0
122nd 570 Kazuhiro Okamoto Keiko Okamoto Silver Hayama SC 116.0 105.0 (122.0) 113.0 116.0 (117.0) 110.0 107.0 114.0 102.0 883.0
123rd 640 Katherine Lovering Chris Lawson Bronze Burghfield SC (122.0) (120.0) 119.0 110.0 113.0 119.0 106.0 112.0 110.0 103.0 892.0
124th 361 Oliver Greenslade Charlie Greenslade Bronze Starcross YC 110.0 117.0 118.0 (131.0 DNF) 105.0 (DNC) 112.0 113.0 118.0 104.0 897.0
125th 560 Karen Falcon Rob Partridge Gold Royal Plymouth SC 29.0 87.0 (131.0 DNS) (131.0 DNS) DNC DNC DNC DNC DNC DNC 902.0
126th 950 Tony Cook Caroline Scutt Bronze Littleton SC 123.0 119.0 123.0 (131.0 DNF) (126.0) 121.0 119.0 99.0 112.0 101.0 917.0
127th 1124 Chris Moore Ted Moore Bronze HISC 117.0 109.0 112.0 108.0 (131.0 DNF) (DNC) 118.0 108.0 131.0 DNS 131.0 DNS 934.0
128th 249 Jeremy Littlejohn Hannah McGarth Bronze Lancing SC 125.0 125.0 120.0 (131.0 DNF) 124.0 123.0 116.0 98.0 (131.0 DNF) 106.0 937.0
129th 897 James Lovejoy Lucy Preston Bronze Papercourt SC 119.0 123.0 110.0 114.0 125.0 (DNC) (131.0 DNS) 131.0 DNS 131.0 DNS 131.0 DNS 984.0
130th 470 Keith Lown Helga Schnare Bronze North Lincolnshire SC (131.0 DNS) (131.0 DNS) 131.0 DNF 131.0 DNF 127.0 DNC DNC DNC 131.0 DNS 131.0 DNS 1,044.0

exe-sailing-club.org
Sailwave Scoring Software 1.93 Build 3
http://www.sailwave.com/
rs-association.com

Website Security Test