United Arab Emirates
Australia
Canada
Czech Republic
United Kingdom
Hong Kong
Ireland

21/06/2014
Southern Championships

    UK RS Southern Championships - Hayling Island Sailing Club 21/22 June 2014

     

    This is the overall report, scroll down for the RS400 specific one

     

    Champagne Sailing all the way!

     

    The 250 sailors who took part in the RS Southern Championships at Hayling Island this weekend could not have asked for better conditions for an RS regatta event.  The expected wall-to-wall sunshine created a rigging scene in the dinghy park more akin to Garda in August, and the sea breeze came in on cue for the competitors briefing.  [Mental note - trust instinct and the local experts - not the wind forecast sites!].

     

    The 7 classes - RS100, RS200, RS300, RS400, RS500, RS700 and RS800 - were taken out of the harbour and sailed 3 races in open sea conditions, providing quite a spectacle for the hordes of sunbathers on the beach.

     

    After a Championship dinner the sailors enjoyed a party befitting the 20th anniversary year of the RS family - fabulous music from the Senators playing all the favourite covers to suit all ages from those who have been in the fleet for the full 20 years, to those that weren’t even born when RS was founded!  Some enjoyed the balmy Midsummer’s Eve watching the sun go down from the balconies of HISC, while others made it their mission to try each and every one of the many rums on offer!

     

    As another glorious day dawned on Sunday there were rumours of no wind and postponements, but once again the wind came in as if pre-ordered, and the race teams headed by Greg Lamb and Mike Dawe again ran 3 excellent races.

     

    Many thanks to the teams at Hayling Island Sailing Club for a superb event - we will come back soon!

     

    Here are the overall results.  Full fleet results for this fleet below and for the orhter fleets on their RS Class website as well as the HISC Websites. Photos, thank to Richard Janulewicz soon to be added to www.Fotoboat.com

     

    RS100 - Southern Championship
    1st 183 Neal Freeman TBA 1 1 -2 2 1 2 9 7 pts
    2nd 1428 Hugh Powell TBA 6 4 1 -8 3 1 23 15 pts
    3rd 379 Mark Harrison Gurnard SC 2 2 5 6 2 -11 28 17 pts
    4th 428 Greg Booth Port Dinorwic 8 3 3 -11 4 3 32 21 pts
    5th 359 Giles Peckham Gurnard SC 5 -10 7 4 8 4 38 28 pts
    6th 377 Andrew Wilson Datchet Water SC 7 6 -10 3 5 9 40 30 pts

     

    RS200 - Southern Championship
    1st 1382 Thomas Morris / Emma Porteous HISC 1 4 3 2 3 -5 18 13 pts
    2nd 1481 James Rusden / Will Rusden RLYC 6 2 -17 1 4 3 33 16 pts
    3rd 1350 Ben Palmer / Lucy Preston HISC -11 1 5 3 2 7 29 18 pts
    4th 1562 Edd Whitehead / Alice Kingsnorth Parkstone YC 2 5 1 4 7 -10 29 19 pts
    5th 854 Andy Shaw / Pippa Horne 3 3 9 6 -13 2 36 23 pts
    6th 1237 Dicken Maclean / Hannah Young HISC 5 14 2 (51.0 BFD) 1 12 85 34 pts

     

    RS300 - Southern Championship
    1st 411 Steve Bolland Bristol Corinthian YC (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 5.0 pts
    2nd 480 David Acres Emsworth 2.0 3.0 2.0 2.0 4.0 (14.0 DNC) 27.0 13.0 pts
    3rd 328 Tim Keen Sheffield Viking SC 3.0 2.0 (4.0) 4.0 3.0 2.0 18.0 14.0 pts
    4th 432 Mark Riddington 6.0 7.0 5.0 (8.0) 2.0 3.0 31.0 23.0 pts
    5th 481 Martin Harrison RVYC 4.0 5.0 3.0 6.0 (8.0) 6.0 32.0 24.0 pts
    6th 524 Matt Sargent TISC 5.0 4.0 (14.0 RAF) 5.0 6.0 4.0 38.0 24.0 pts

     

    RS400 - Southern Championship
    1st 1384 Paul Oakey / Mark Oakey Portchester 1 2 2 3 -5 2 15 10 pts
    2nd 1414 Jon Gorringe / Nicki Bass Parkstone YC 2 1 1 5 3 -9 21 12 pts
    3rd 1215 Joshua Metcalfe / Patrick Metcalfe Leigh on Lowton 3 3 4 2 -7 1 20 13 pts
    4th 1407 Jon Heissig / Nicky Griffin Llangorse SC 7 -9 3 4 1 4 28 19 pts
    5th 1400 Steve Middleton / Chris Rowland Burghfield 4 5 -6 6 4 5 30 24 pts
    6th 1432 Keith Bedborough / Martin S McCrew Dalgety Bay SC (27.0 DNF) 4 5 11 2 7 56 29 pts

     

    RS500 - Southern Championship
    1st 727 Jane Olive / Chris Tuckett 1 1 1 1 1 (4.0 DNS) 9 5 pts

    2nd 1037 Max Gurassa / Conrad Bannister DWSC 2 2 2 2 2 (4.0 DNS) 14 10 pts
    3rd 659 Peter Curtis / Harry Phelps (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 24 20 pts

     

    RS700 - Southern Championship
    1st 839 Neil Ashby Shoreham SC 1 -2 1 1 1 1 7 5 pts
    2nd 1022 Ian Swann HISC 2 1 3 -6 3 3 18 12 pts
    3rd 910 Alex Reid Grafham SC 4 3 2 -5 5 5 24 19 pts
    4th 984 Adam Golding HISC 7 4 (16.0 DNC) 2 6 2 37 21 pts
    5th 905 Spod Olive TBA 6 5 6 4 4 -10 35 25 pts
    6th 720 Richard Wadsworth Bristol Corinthian YC 3 (16.0 DNF) 16.0 DNC 3 2 4 44 28 pts

     

    RS800 - Southern Championship
    1st 1212 Andy Jeffries / Allyson Jeffries ESSC 3 2 2 2 -5 2 16 11 pts
    2nd 1195 James Date / Toby Wincer Port Dinorwic SC 2 4 5 3 -6 1 21 15 pts
    3rd 1189 Hugh Shone / Hannah Tattersall Castlecoves SC 1 3 3 4 4 -11 26 15 pts
    4th 1187 David Hivey / Bart Bridgen HISC 6 5 1 1 3 -8 24 16 pts
    5th 1178 Phil Walker / John Mather Wimbledon Park 7 1 6 -10 2 3 29 19 pts
    6th 1204 Roger Phillips / Will Crocker Emberton Park SC 5 -7 4 5 1 4 26 19 pts

    RS400 Southern Championship 21/22 June HISC

     

    Report thanks to Jon Heissig

     

    The RS400 Southern Area Championships at HISC started on the dot of 1305 hours on a gorgeous sunny day with a warm southerly 10 knot breeze.  It restarted about 10 minutes later after the general recall flag was lowered.  UK Class Chairman Keith Bedborough  and Martin S McCrew, down from Scotland and in a very shiny boat, sparkled off into the distance wondering how they gained such a large lead.  However, possibly due to being disorientated by the bright light / sun being a different position to usual, they had unfortunately missed the top reach of the outside loop and gone straight to the finish line to eventually record a DNF.  This left Paul and Mark Oakey to take the whistle for the first race, closely followed by Jon Gorringe and Nicki Bass then Joshua and Patrick Metcalfe. 

     

    The second race got away cleanly, with lots of place changing throughout the fleet, but Jon and Nicki were obviously remembering how to work a 400 after several years absence and cruised their way to the front by the second beat.  They held off the Oakeys downwind followed by the Metcalfes and a bunch of everyone else.

     

    The wind increased fractionally for the final race of the day, but importantly the sun stayed out.  Jon and Nicki started at the pin end of the line and led all the way to the finish.  Another Jon and Nicky (Heissig and Griffin) were in second until the last run when the ridiculously fast downwind speed of the Oakeys took them past to the transom of the leaders. 

     

    Overnight leaders Gorringe and Bass got in an early handicap on Sunday when a pole stopper knot pulled through to give difficulties hoisting and lowering the spinnaker.  Mr Gorringe decided that even more strength would speed the manoeuvre and promptly pulled off one of the halyard blocks as well. 

     

    Waiting for the 200s to start gave plenty of time to check the 10 knot easterly wind variations, digest the food and beer from the party while dozing in the sun, and get confused about which way the tide was flowing.  After about the 200th attempt there was a cheer instead of another two hoots and it was the turn of the 400s.

     

    It seemed a fair start line with no real advantage on either side of the course, first round was Nick Martin / Ben George ahead of the Metcalfes and the Oakeys.

     

    Race 5 saw the return of Keith Bedborough and McCrew to the front of the fleet.  This time, in a possibly tactical move, they let Jon and Nicky ahead at the final windward mark and closely followed them across the top reach and down the outer loop run to the finish.  Jon and Nicki just pipped the ever consistent Steve Middleton and Chris Rowland to third.

     

    Going into the final race, Jon and Nicki led overall from the Oakeys by a single point.  It was the turn of the Metcalfes to try to hold off the Oakeys speeding down the final run, and they just closed the door to on the final mark to take the win.  Howard Farbrother and Louise Hosken put on a finishing spurt to make sure that a lurid pink spinnaker got into the top three.  Meanwhile event contender Mr Gorringe was seen having an early onset senior moment and trying to round the final mark the wrong way in the very competitive pack.  He realised his mistake fairly quickly, and while unwinding himself managed some multi-tasking by using Petes Vincent and Cruickshank to push his mis-behaving pole away.

    RS Classes Southern Championships - RS400

    Saturday 21st & Sunday 22nd June

    Overall

    Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
    RankSail NoHelmCrewClubR1
    21 Jun
    R2
    21 Jun
    R3
    21 Jun
    R4
    22 Jun
    R5
    22 Jun
    R6
    22 Jun
    TotalNett
    1st 1384 Paul Oakey Mark Oakey Portchester 1.0 2.0 2.0 3.0 (5.0) 2.0 15.0 10.0
    2nd 1414 Jon Gorringe Nicki Bass Parkstone YC 2.0 1.0 1.0 5.0 3.0 (9.0) 21.0 12.0
    3rd 1215 Joshua Metcalfe Patrick Metcalfe Leigh on Lowton 3.0 3.0 4.0 2.0 (7.0) 1.0 20.0 13.0
    4th 1407 Jon Heissig Nicky Griffin Llangorse SC 7.0 (9.0) 3.0 4.0 1.0 4.0 28.0 19.0
    5th 1400 Steve Middleton Chris Rowland Burghfield 4.0 5.0 (6.0) 6.0 4.0 5.0 30.0 24.0
    6th 1432 Keith Bedborough Martin S McCrew Dalgety Bay SC (27.0 DNF) 4.0 5.0 11.0 2.0 7.0 56.0 29.0
    7th 1418 Howard Farbrother Dan Martin   (9.0) 6.0 7.0 9.0 6.0 3.0 40.0 31.0
    8th 1326 Nick Martin Ben George Lee on Solent 5.0 (14.0) 13.0 1.0 11.0 10.0 54.0 40.0
    9th 1313 Pete Vincent Pete Crookshank   14.0 7.0 (15.0) 8.0 9.0 6.0 59.0 44.0
    10th 979 Oliver George-Taylor George Miller Locks SC 6.0 11.0 8.0 (14.0) 13.0 12.0 64.0 50.0
    11th 1203 Richard Gray Mark Fuller Queen Mary 12.0 8.0 9.0 7.0 16.0 (27.0 OCS) 79.0 52.0
    12th 1088 Mark Chamberlain Rebecca Chamberlain Tata Steel SC 8.0 16.0 (18.0) 15.0 10.0 11.0 78.0 60.0
    13th 1428 James Gardner Anne Gardner   10.0 10.0 (14.0) 12.0 14.0 14.0 74.0 60.0
    14th 1390 Andy Hatch Dan Hawkins Queen Mary 11.0 (27.0 DNC) 11.0 13.0 12.0 16.0 90.0 63.0
    15th 1377 Ivan Burden Alex Lester Portchester 13.0 12.0 10.0 17.0 (19.0) 15.0 86.0 67.0
    16th 1393 Nick Zammit tbc Locks SC 16.0 15.0 12.0 (18.0) 8.0 17.0 86.0 68.0
    17th 962 Emma Johnstone Pip Johnstone Locks SC 15.0 18.0 17.0 16.0 (21.0) 13.0 100.0 79.0
    18th 377 Doug Latta Jamie Pidduck Portchester SC 18.0 13.0 16.0 (21.0) 18.0 20.0 106.0 85.0
    19th 1290 David Brown tbc   (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 13.0 DPI3 15.0 8.0 117.0 90.0
    20th 1426 Mike Corduff Bruce Woodcock WMYC 19.0 19.0 19.0 (27.0 DNC) 23.0 18.0 125.0 98.0
    21st 926 Chris Banner Ellis Banner Tata Steel SC 23.0 20.0 21.0 19.0 17.0 (27.0 DNC) 127.0 100.0
    22nd 1031 Max Tosetti Jenny Douglas Queen Mary 17.0 17.0 20.0 23.0 26.0 (27.0 DNC) 130.0 103.0
    23rd 339 James Cutler Andrew Trim Burghfield 21.0 22.0 23.0 (25.0) 25.0 19.0 135.0 110.0
    24th 1392 Andrew Moore Kate Moore HISC 20.0 21.0 (27.0 DNF) 22.0 22.0 27.0 DNC 139.0 112.0
    25th 1019 Rob Corfield Tom Dobbs Dell Quay 22.0 23.0 22.0 (24.0) 24.0 21.0 136.0 112.0
    26th 1051 Matt Sheahan Ellie Sheahan   (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 20.0 20.0 27.0 DNC 148.0 121.0

     

     

    Sailwave Scoring Software 2.8.5
    www.sailwave.com

    Website Security Test